Podróż do słonecznej Kalifornii? Tętniący życiem Nowy Jork, a może marzy Ci się pustynny krajobraz prowadzący do Las Vegas? Jeżeli w końcu postanowiłeś spełnić swoje marzenie o objazdówce po USA, to na pewno przyda Ci się dzisiejszy wpis na bloga.
Planujesz podróż wynajętym samochodem przez USA? Poznaj 5 najważniejszych zasad
Prawo jazdy
Good news! W przypadku podróży samochodem po Stanach Zjednoczonych nie musisz martwić się o dodatkowe dokumenty, ponieważ nie ma tutaj wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Jeżeli jednak masz mniej niż 21 lat, a niezbędny „papierek” posiadasz mniej niż rok, wówczas możesz zapomnieć o skorzystaniu z usług każdej, taniej wypożyczalni aut w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nikt Ci nawet nie wynajmie samochodu.
Poruszanie się po USA
Ta informacja z pewnością nieco Cię zszokuje niemniej jednak fakty są takie, że w Stanach na próżno jest szukać…udogodnień dla osób poruszających się na piechotę. Długie, szerokie chodniki stanowią tutaj raczej ewenement, dlatego też mieszkańcy oraz pragnący przeżyć swój własny american dream turyści z całego świata nawet krótkie trasy pokonują transportem publicznym, który często (z myślą o własnym komforcie) zastępowany jest po prostu samochodem. To właśnie m.in. z tego też względu wynajem samochodu w USA jest najlepszą, możliwą opcją, zwłaszcza jeżeli nie chcesz ograniczać się tylko i wyłącznie do jednego miasta i w czasie swojego amerykańskiego tripa pragniesz zobaczyć jak najwięcej odwiedzając kilka oddalonych od siebie na spore odległości stanów.
A skoro o poruszaniu się po Ameryce Północnej mowa… musisz pamiętać o tym, że na terenie poszczególnych stanów mogą występować całkowicie odmienne od siebie przepisy ruchu drogowe, zwłaszcza te odnoszące się do wyprzedzania czy też pierwszeństwa przejazdu.
Jeżeli chodzi o ograniczenia prędkości, tutaj również obowiązują odmienne wartości, jednak mieszczą się one w następującym przedziale:
- 25-70 km/h w terenie zabudowanym;
- 80-120 km/h poza obszarem zabudowanym;
- 90-130 km/h na autostradach;
Parkowanie
Chcesz uniknąć mandatu i bliskiego spotkania pierwszego stopnia z amerykańską drogówką? W takim razie oprócz stosowania się do wcześniej wspomnianych przeze mnie zasad zwróć szczególną uwagę na prawidłowe parkowanie. W Stanach bardzo często możesz spotkać się m.in. z oznakowaniem krawężnika świadczącym o ograniczonym, dozwolonym czasie długości parkowania, który w zależności od koloru (białego, żółtego/czarnego, zielonego, niebieskiego i czerwonego) określa odmienne wartości, a także z zegarami, które pełnią tą samą funkcję.
Dobra wiadomość jest taka, że przed centrami handlowymi, kinami, restauracjami etc. samochód możesz zaparkować bezpłatnie w specjalnie oznaczonych do tego miejscach, a parkowanie w centrum miast stwarza naprawdę duże pole do popisu, ponieważ jest ono dozwolone wszędzie tam, gdzie nie stoją znaki zakazu. Poszukując miejsca parkingowego pamiętaj jednak o tym, że dłuższy postój zabroniony jest przed przystankami autobusowymi, hydrantami oraz zjazdami.
Opłaty za korzystanie z dróg
Planując wynajem samochodu w USA musisz liczyć się z dodatkowymi, nieuchronnymi kosztami. O jakich kosztach mowa? Oczywiście o płatnych drogach, których w Stanach Zjednoczonych nie brakuje (zwłaszcza w Kalifornii oraz na wschodzie, gdzie opłaty pobierane są również za przejazd przez mosty oraz tunele).
Na szczęście mam też dobre informacje – na terenie USA obowiązuje tzw. metoda dróg równoległych, która znaczy nie mniej, nie więcej niż tyle, że stosowną opłatę w wysokości kilku dolarów uiszcza się tylko podczas przejazdu przez jedną z nich. To jednak jeszcze nie wszystko! Jeśli planujesz przemierzać Stany Zjednoczone wzdłuż i w szerz z co najmniej jedną osobą, to możesz zapomnieć o opłatach, gdyż dotyczą one tylko i wyłącznie kierowców podróżujących w pojedynkę.
Kończąc ten akapit mam dla Ciebie cenną wskazówkę: jeśli chcesz uniknąć prowizji wynoszącej nawet kilkadziesiąt dolarów, to samodzielnie opłać trasy, którymi masz zamiar się przemieszczać z punktu A do punktu B, ponieważ w przeciwnym razie sprawą tą zajmie się wypożyczalnia, a to nigdy nie jest darmowe…
Benzyna
Odwiedziny na stacji benzynowej podczas kilkudniowego roadtripu z pewnością zdarzą Ci się nieraz, dlatego już teraz muszę Cię uczulić na fakt, że:
- Benzyna w USA jest dużo droższa, a ceny za paliwo różnią się od siebie pomiędzy poszczególnymi stanami, co jest związane m.in. z faktem, że każdy z nich kieruje się swoją własną polityką. Zachęcam więc do sprawdzenia średniej ceny za litr benzyny i do zatankowania w stanie, gdzie wizyta na stacji nie skończy się płaczem Twojego stanu konta.
- W Stanach Zjednoczonych dystrybutory mogą być oznaczone innymi kolorami niż chociażby w Polsce, dlatego zanim zatankujesz dokładnie się upewnij, że aby na pewno o ten rodzaj paliwa Ci chodziło.
- Za paliwo płaci się tutaj jeszcze przed tankowaniem – wystarczy określić ile chcesz nalać, a następnie zapłacić za benzynę przy dystrybutorze (jeżeli Twoja karta nie będzie działać, wówczas możesz oczywiście udać się do kasjera pracującego na stacji i u niego uiścić opłatę).
Tanie wypożyczenie samochodu w USA? Sprawdź czy nie zapłacisz więcej niż myślisz!
Interesuje Cię tani wynajem auta w USA? W takim razie już na etapie poszukiwań zdecydowanie zalecam Ci szczegółowo zapoznać się z warunkami dostępnych ofert, ponieważ również na terenie Stanów Zjednoczonych działają wypożyczalnie nastawione przede wszystkim na zysk, które specjalizują się w małym druczku oraz ukrytych kosztach. Na szczęście zwracając uwagę na wszelkie zapisy dotyczące m.in. wymienionych przeze mnie poniżej zapisów możesz mieć pewność, że nie umkną Ci żadne, dodatkowe kwoty.
Wiek i liczba kierowców
Jak już wcześniej wspomniałem, aby móc wypożyczyć auto w USA musisz mieć ukończony 21 r.ż., jednak na tym warunki wynajmu bynajmniej się nie kończą. Osoby w wieku 21, a 25 lat muszą bowiem liczyć się z faktem, że do ceny za wypożyczenie zostanie Ci doliczona tzw. opłata młodego kierowcy, która może nawet podwoić koszt całego skorzystania z usług wypożyczalni samochodów w USA.
Myślisz, że udało Ci się znaleźć wprost doskonałą, tanią wypożyczalnię aut w Stanach Zjednoczonych? Zanim zarezerwujesz w niej auto upewnij się, czy aby przypadkiem cena wynajmu auta nie wzrasta razem z faktem, że będzie ono prowadzone przez kilku kierowców. Nie ma co ukrywać – odległości pomiędzy stanami są tak duże, że z pewnością przyda się przynajmniej dwóch miłośników czterech kółek posiadających dokumenty niezbędne do prowadzenia samochodu. Jeżeli za swój cel podróży obierasz słoneczną Cali, to z pewnością ucieszy Cię fakt, że tutaj odgórne regulacje niejako wymuszają na wypożyczalniach umożliwienie kierowania samochodem przez 2 kierowców, jednak fakt ten oczywiście wciąż musisz zgłosić w danej firmie oferującej wynajem.
Dzienny/maksymalny limit kilometrów
Planując swój amerykański roadtrip najchętniej zrezygnowałbyś z wszelkich ograniczeń? W takim razie przeszukując dostępne oferty wynajmu samochodu w USA skup się zwłaszcza na ofertach bez limitu, gdzie nie musisz martwić się o maksymalną, dozwoloną ilość pokonywanych dziennie kilometrów.
Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni, które w swoich warunkach mają zapis iż po przejechaniu określonego dystansu należy udać się do ich siedziby na sprawdzenie auta, wymianę płynów lub/i wymianę samochodu na inny. Muszę przyznać, że to całkiem bezpieczna opcja.
Ubezpieczenie
Skoro już wspomniałem o bezpieczeństwie… jeśli chcesz mieć święty spokój i efektywnie zminimalizować ilość stresu podczas przemierzania nieznanych tras, to nie olewaj kwestii ubezpieczenia. W przeciwnym razie musisz być bowiem przygotowany na to, że każde, nawet najmniejsze zadrapanie, wybicie szyby, czy co gorsza kradzież wypożyczonego samochodu poskutkują uszczupleniem Twojego stanu konta.
Oprócz podstawowego ubezpieczenia rozważ również wykupienie:
- CDW – dzięki któremu w przypadku kolizji lub uszkodzenia wypożyczalnia otrzyma odszkodowanie za zniszczenia;
- LDW – swoista opłata, dzięki której możesz zmniejszyć swoją odpowiedzialność za zniszczenie, uszkodzenie lub kradzież wynajętego samochodu mające miejsce poza ruchem drogowym;
- SLI – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, które pokrywa ew. szkody wyrządzone zarówno im, jak i pojazdom;
- TP – ubezpieczenie od kradzieży;
Kaucja
Czy wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej ma w ogóle rację bytu w USA? Pewnie! Wystarczy tylko poświęcić wystarczającą ilość czasu na poszukiwania. Sam już nie raz byłem świadkiem sytuacji, gdy polskie karty debetowe mylnie uznawane zostawały za kredytowe (ze względu na wypukłe litery oraz cyfry), tak więc jest opcja takiego wypożyczenia. Jeśli natomiast chodzi o wynajem samochodu bez kaucji, tutaj owszem są liczne takie oferty, jednak większość z nich wręcz wymaga wykupienia podstawowego ubezpieczenia.
Wskazówka: Wyszukiwarka Discover Cars pozwala na pofiltrowanie wyników, wyświetlając wyłącznie oferty wypożyczalni akceptujących karty debetowe.
Wynajęcie i zwrot w innych miejscach
Ostatnią już kwestią, na którą chcę zwrócić Twoją uwagę a propos dodatkowych kosztów jest to, że zazwyczaj wypożyczalnie samochodów w USA doliczają opłaty za zwrot samochodu w innym miejscu, niżeli został on odebrany. Jeśli więc lądujesz na LAX i stamtąd wyruszasz w podróż do niezapomnianego Las Vegas, to koniecznie wybierz wypożyczalnię, która posiada swoje siedziby w obu tych lokalizacjach.
Najlepsze tanie wypożyczalnie samochodu w Stanach Zjednoczonych – gdzie tanio wynająć auto?
Czy wypożyczenie samochodu w USA musi wiązać się z wysokimi kosztami? Nic z tych rzeczy! Jak zawsze wystarczy tutaj skorzystać z kilku, niezastąpionych rozwiązań.
Oprócz mojej pomocy przy planowaniu podróży szytej na miarę z pewnością przydatna okaże się wyszukiwarka oraz porównywarka ofert online RentalCars.com, czyli absolutny numer jeden na rynku. Serwis ceniony m.in. za swoją intuicyjność oraz bogatą kolekcję wyników, wśród których znaleźć możesz auta mini, rodzinne, duże (np, van’y), a także bardziej ekskluzywne modele sprawi, że wybór auta będzie niemal dziecinnie prosty, a przejrzystość ofert pozwoli Ci uniknąć wszelkich, ukrytych „haczyków”.