Dlaczego rodzice szukaj膮 mi艂o艣ci dla swoich dzieci przesiaduj膮c w jednym z park贸w Szanghaju? Gdzie odbywa si臋 niesamowity targ ma艂偶e艅ski, kt贸rego nie popiera wi臋kszo艣膰 m艂odego pokolenia? Pom贸偶 nauczy膰 si臋 j臋zyka angielskiego Chi艅czykom! Tego wszystkiego do艣wiadczysz na People’s Square, czyli Placu Ludowym b臋d膮cym centralnym punktem Szanghaju. Rozdzielaj膮cym Nanjing Road na wschodni膮 (popularny deptak) oraz zachodni膮 cz臋艣膰. Jest te偶 miejscem, w kt贸rym znajduje si臋 siedziba w艂adz miejskich i jeden z g艂贸wnych punkt贸w przesiadkowych metra.
Historia Placu Ludowego
Przed 1949 rokiem i ustanowieniem Chi艅skiej Republiki Ludowej, obecny Plac Ludowy by艂 miejscem rozgrywania wy艣cig贸w konnych, a jego w艂a艣cicielem by艂 Shanghai Race Club. W czasie II wojny 艣wiatowej zabroniono jednak hazardu i wy艣cigi zosta艂y zawieszone. Zakaz, mimo nowego rz膮du, kontynuowany by艂 r贸wnie偶 po wojnie domowej w Chinach. Gdy klub znalaz艂 si臋 w trudnej kondycji finansowej rz膮d przej膮艂 teren, a alej臋 i trybuny wykorzystywa艂 podczas parad.
W latach dziewi臋膰dziesi膮tych dokonano wielu zmian na placu. Plac贸wka samorz膮du miejskiego zosta艂a przeniesiona tutaj z Bundu wraz z le偶膮cym obok Muzeum Szanghajskim. Wybudowano r贸wnie偶 Wielki Teatr Szanghaju oraz Muzeum Urbanistyczne (Shanghai Urban Planning Exhibition Hall). Budynki klubu przemieniono natomiast w Muzeum Sztuki, a cz臋艣膰 toru w publiczny park.
People’s Park, czyli Park Ludowy
Teren o 艂膮cznej powierzchni prawie 100 000 m虏 rozci膮ga si臋 od Middle Xizang Road na wschodzie do North Huangpi Road na zachodzie i od West Nanjing Road na p贸艂nocy do Placu Ludowego na po艂udniu. Park posiada osiem bram, a g艂贸wna z nich znajduje si臋 pod numerem 231 na West Nanjing Road.
Mo偶na go podzieli膰 na trzy obszary: wschodni, 艣rodkowy i zachodni. G艂贸wn膮 atrakcj膮 na wschodzie jest Miejsce Pami臋ci Ruchu Trzydziestego Maja. Kamie艅 Antarktydy, Muzeum Sztuki Wsp贸艂czesnej w Szanghaju, herbaciarnia, teatr na 艣wie偶ym powietrzu i sala taneczna znajduj膮 si臋 w ogromnej 艣rodkowej cz臋艣ci. Odpocz膮膰, zagra膰 w szachy lub urz膮dzi膰 piknik na kamiennych sto艂ach mo偶emy w d偶ungli 艣rodkowego obszaru. W cz臋艣ci zachodniej mo偶emy podziwia膰 krajobraz, w tym pawilony, korytarze, sztuczne wzg贸rza i baseny z pi臋knymi kwiatami lotosu.
Targ Matrymonialny (The Shanghai Marriage Market)
W ka偶dy weekend w Parku Ludowym ju偶 od godzin przedpo艂udniowych gromadzi si臋 du偶a liczba rodzic贸w, a nawet dziadk贸w, kt贸rzy poszukuj膮 drugiej po艂贸wki dla swoich samotnych dzieci.
Wszystkie wa偶ne informacje pozwalaj膮ce na znalezienie odpowiedniego partnera do ma艂偶e艅stwa, czyli wiek, wzrost, praca, zarobki, edukacja, warto艣ci rodzinne, osobowo艣膰 czy chi艅ski znak zodiaku s膮 zapisywane na kartce papieru, kt贸ra nast臋pnie zawieszana jest na parasolkach i specjalnych linkach tworz膮cych tablic臋 og艂osze艅. Cz臋sto w pobli偶u znajduje si臋 te偶 album ze zdj臋ciami z najwa偶niejszych moment贸w 偶ycia wspomnianej osoby.
Wielu rodzic贸w nie ma przyzwolenia swojego dziecka na p贸j艣cie do parku, poniewa偶 pogl膮dy m艂odego i starszego pokolenia s膮 inne. Starsi uwa偶aj膮, 偶e jest to jedyny spos贸b na podtrzymanie tradycji 偶ycia opartego na wi臋ziach rodzinnych, kt贸ra jest bardzo wa偶na w chi艅skiej kulturze, a sami maj膮 siln膮 ch臋膰 uczestnictwa w wyborze odpowiedniego ma艂偶onka dla swoich potomk贸w. Natomiast m艂odsi maj膮 wi臋cej opcji rozwoju ni偶 osoby w poprzednich pokoleniach i nie boj膮 si臋 postawi膰 swojej kariery na pierwszym miejscu.
Angielski k膮cik (English corner)
Spotkania odbywaj膮ce si臋 naprzeciwko hotelu Park w ka偶d膮 niedziel臋, maj膮ce swoje pocz膮tki ju偶 w 1978 roku. Uczestnikami zgromadze艅 s膮 starsi Anglicy, nauczyciele j臋zyka angielskiego oraz uczniowie, kt贸rzy 膰wicz膮 sw贸j angielski mi臋dzy sob膮 i z zagranicznymi go艣膰mi. Co ciekawe jeden ze starszych uczestnik贸w tego spotkania by艂 jedyn膮 osob膮 podczas ca艂ego naszego pobytu w Szanghaju zagaduj膮c膮 do nas p艂ynnym angielskim. Pozosta艂e kontakty z Chi艅czykami (cz臋sto z ma艂ych chi艅skich wiosek) ogranicza艂y si臋 do wymiany kilku prostych s艂贸w, serdecznych u艣miech贸w lub tekst贸w pokazywanych w translatorze – najcz臋艣ciej pr贸艣b o wsp贸lne zdj臋cie.
Muzeum Urbanistyczne / Centrum Planowania Miasta (Shanghai Urban Planning Exhibition Hall)
Wystawa Urbanistyczna pokazuj膮ca osi膮gni臋cia planowania i budowy miasta. Przedstawia rozw贸j Szanghaju od czas贸w staro偶ytnych po wsp贸艂czesno艣膰. Centralnym punktem wystawy jest ogromny model miasta w skali 1:100. Przysz艂o艣膰 Szanghaju, zatwierdzone przysz艂e budynki i kierunek rozwoju, prezentowana jest w wysokiej technologi, np. wirtualnej rzeczywisto艣ci. Wst臋p mo偶liwy od godziny 9:00 do 17:00 mi臋dzy wtorkiem, a niedziel膮 po op艂acie 30 juan贸w.
Shanghai Museum
W Muzeum Szanghajskim poznamy pi臋膰 tysi臋cy lat chi艅skiej historii – g艂贸wnie sztuk臋 ze staro偶ytnego br膮zu, ceramik臋, obrazy, kaligrafi臋, rze藕b臋, nefryt, artefakty dynastii Shang i Zhou oraz monety. Chiny s膮 jednym z pierwszych kraj贸w u偶ywaj膮cych w艂asnej waluty. Wst臋p jest bezp艂atny, jednak wymaga biletu wst臋pu. Godziny otwarcia: 09:00 – 17:00, od wtorku do niedzieli.
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I鈥檒l be subscribing to your feed and I hope you write again soon!