Ogród Yuyuan pamiętający rządy dynastii Ming, wąskie uliczki Starego Miasta oblegane przez przyjezdnych Chińczyków do Szanghaju podczas Złotego Tygodnia i spełnianie próśb o wspólne zdjęcia – tak spędzamy przedpołudnie drugiego dnia pobytu w chińskiej metropolii.
Kojarzone z Chinami ogromne tłumy ludzi pierwszy raz odczuwamy udając się do Starego Miasta, czyli najstarszej i najbardziej chińskiej dzielnicy Szanghaju – Nanshi. Obleganej nie przez turystów z zagranicy, a Chińczyków przyjezdnych z małych mieścinek oraz wsi z całego kraju. W Państwie Środka przebywamy akurat podczas Złotego Tygodnia, czyli chińskiego Święta Narodowego, podczas którego większość obywateli Republiki ma tydzień wolnego od pracy. A obchody utworzenia Chińskiej Republiki Narodowej wykorzystują do spotkań z rodzinami i podróżowania po kraju.
Szanghaj – Stare Miasto
Po dniu spędzonym w europejskich, a przede wszystkim francuskich klimatach przenosimy się wewnątrz obszaru otoczonego starożytnymi murami, bramami miejskimi i wieloma budynkami w tradycyjnym chińskim stylu pochodzącymi sprzed ponad 400 lat, gdy w Chinach rządziła dynastia Ming. W popularnym Old Town przespacerujemy się po deptakach prowadzących wzdłuż całej dzielnicy handlowej z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami. Prawie cała architektura idealnie współgra ze sobą – czerwone słupy, różowe ściany i czarne dachy wraz z charakterystycznymi okapami oraz oknami kratowymi tworzą niesamowity klimat dzielnicy. Zbliżając się do centralnego punktu dzielnicy trafimy w obszar Świątyni Boga Miasta (The City God Temple) upamiętniającej wyniesienie Szanghaju do statusu miasta.
Most Dziewięciu Zakrętów i najpopularniejsza herbaciarnia w Szanghaju
Aby dotrzeć do naszego głównego celu, czyli Ogrodu Yuyuan wystarczy przejść już tylko Jiu Qu Qiao Bridge, czyli Most Dziewięciu Zakrętów, ale nie będzie to takie łatwe… Święto Narodowe powoduje ogromny tłok na mającym odganiać złe duchy moście (według wierzeń nie są w stanie przejść tak krętej drogi), ruchem kieruje wojsko. Pośrodku niewielkiego stawu ze złotymi rybami, który przekraczamy wspomnianym łącznikiem znajduje się jedna z najbardziej popularnych herbaciarni w Chinach – Herbaciarnia Huxinting. Koszt herbaty na dolnym poziomie to około 20-25 juanów, natomiast na piętrze od 40 do 55 juanów. Tam jednak zaznamy chwilę wytchnienia od tłumów oraz otrzymamy bezpłatne przekąski (takie jak marynowane śliwki lub małe kleiste ryżowe pierogi) i pamiątki.
Ogród Yuyuan (Yu Yuan Garden)
Ogród został zbudowany w latach 1559-1577 przez gubernatora Syczuanu z czasów dynastii Ming – Pan Yunduana. Cały obiekt miał być prezentem dla jego rodziców, aby mogli cieszyć się spokojem w podeszłym wieku. Niestety projekt doprowadził rodzinę do bankructwa, a sam ogród często zmieniał właścicieli. Był też często niszczony podczas wszelkich powstań i wojen. Ostatecznie został odrestaurowany w latach 50. XX wieku.
Cały kompleks składa się z ponad 30 sal i jest podzielony na sześć regionów wysokimi białymi ścianami z ozdobną głową smoka, dodatkowo pod jego podbródkiem znajduje się też mała ropucha. W mitologii chińskiej smok często reprezentuje siłę i szczęście, natomiast ropucha długowieczność. Razem oba zwierzęta tworzą potężną parę. Ze względu na mocno rozbudowany obszar czas zwiedzania to co najmniej dwie godziny, a często może przedłużyć się nawet do czterech.
Ogrody w Chinach są bardzo ważnym elementem przestrzeni miejskiej. Często wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki, dodatkowo przesiąknięte wieloma symbolami. Każdy element obiektu musiał opierać się na regułach feng shui, co równoznaczne było z długim, drobiazgowym i doskonałym rozplanowaniem powierzchni. Niezbędnymi częściami ogrodów były zawsze skały – atmosfera gór, jaskiń, symbol wieczności oraz wyolbrzymienia, złote ryby – bogactwo, bambus – twardość, sosna – długowieczność, księżycowa brama, zygzakowaty most – utrudnienie w przemieszczaniu się duchów po krętych drogach.
Co zobaczyć w Ogrodzie Yuyuan?
Wielka Skała (Great Rockery)
Tuż po wejściu do ogrodu napotkamy wysoką na 14 metrów, największą i najstarszą formę skalną w południowym regionie rzeki Jangcy. Każda skała została zespolona z innymi przy użyciu kombinacji kleju ryżowego i wapienia. Tuż po jej stworzeniu był to najwyższy obiekt w Szanghaju z widokiem na rzekę Huangpu. Dzisiaj, oczywiście wiele innych budynków przyćmiewa tę wysokość, jednak wciąż możliwe jest wdrapanie się na jej szczyt, aby zobaczyć Ogród Yuyuan z góry.
Cuixiu Hall
U stóp Wielkiej Skały zobaczymy cichy pawilon otoczony starymi drzewami i kwiatami. Odwiedzający mają tutaj czas na medytację, a także na przejście przez sklepy z pamiątkami, pocztówkami oraz ręcznie robionymi bransoletkami.
Sansui Hall
Wysoka na 9 metrów i podzielona na 5 sal konstrukcja jest głównym punktem ogrodu. Pierwotnie służyła jako miejsce rozrywki dla gości, następnie stała się miejscem ceremonii rządowych oraz spotkań dżentelmenów i uczonych. Nazwa Sansui w Chinach kojarzona jest z oznaką szczęścia i pomyślności.
Dianchun Hall
Kolejną salą w ogrodach jest Dianchun Hall, będąca miejscem spotkań grupy rebeliantów znanej jako Xiaodao Hui. Obecnie wewnątrz znajduje się małe muzeum z artefaktami z czasów walki przeciwko rządowi dynastii Qing.
Wanhua Chamber
Obok wspominanych Sansui Hall i Dianchun Hall znajduje się również nieduży Wanhua Chamber – komnata otoczona krętymi korytarzami, dziedzińcami oraz roślinami takimi jak bambus czy agawa, jednak najbardziej wyróżniającym się elementem jest 21 metrowy miłorząb. Prawdopodobnie zasadzony ponad 400 lat temu przez samego właściciela ogrodu.
Exquisite Jade Rock
Zdecydowanie jedna z najbardziej znanych i zaskakujących skał w Chinach. Wysoka na 3,3 metra oraz posiadająca 72 otwory. Po wlaniu wody od góry skały ta majestatycznie wypłynie z każdego otworu. Natomiast zapalając kadzidełko od dołu jego dym dostojnie uniesie się przechodząc przez wszystkie jej szczeliny. Założyciel ogrodu zbudował pawilon Yuhua Hall skierowany ku Exquisite Jade Rock, aby podziwiać blok skalny z gabinetu.
Yuyuan Garden – cena i godziny otwarcia
Ogród Yuyuan otwarty jest każdego dnia od godziny 8:30 do 16:00. Z powodu dużego zainteresowania niesamowitą atrakcją warto przybyć tutaj od samego rana, aby uniknąć tłoku. Do Starego Miasta dotrzemy metrem linii numer 10, wysiadając na Yuyuan Station. Wstęp to koszt 40 juanów (około 22 złotych), dzieci do 130 cm wzrostu wchodzą bezpłatnie. Ogród zachwyca natężeniem charakterystycznych chińskich elementów kultury, które idealnie współgrają ze sobą na jego terenie. Bezsprzecznie miejsce warte odwiedzenia nawet podczas pobytu w Szanghaju na jeden dzień.