Włochy znajdują się na obszarze klimatu podzwrotnikowego morskiego, a pogoda w Rzymie, który leży w samym centrum tego pięknego kraju, dopisuje przez większą część roku. Kiedy najlepiej pojechać do Rzymu? Sprawdźmy jaka pogoda panuje w sercu Włoch w ciągu roku.
Rzym – klimat i pogoda w stolicy Włoch
Środkowa część Włoch to jednocześnie centrum przyjemnego, śródziemnomorskiego klimatu. To właśnie dzięki niemu lato w Rzymie jest tak słoneczne i gorące, a czasami wręcz upalne, natomiast zimą wciąż można spędzać czas pod gołym niebem, a śnieg jest tutaj niezwykłą rzadkością i pojawia się raz na kilkadziesiąt lat. Wiosną i jesienią warunki pogodowe również bardzo różnią się od tych panujących w Polsce. Jak wiadomo, stolica Włoch potrafi zachwycić o każdej porze roku, ale kiedy warto jechać do Rzymu, aby podróż byłą jak najbardziej udana?
Rzym wiosną
Wszystkie wiosenne miesiące w Rzymie to idealny czas na zwiedzanie miasta i okolicznych atrakcji. Pogoda w Rzymie od marca do maja niczym nie przypomina tej, która jest wtedy w Polsce, przede wszystkim jest bardziej przewidywalna, a temperatury osiągają poziom od 15 do nawet 25 stopni Celsjusza. Wiosną zdecydowaną przewagę mają pogodne i słoneczne dni, a opady zdarzają się jedynie sporadycznie i są tylko przelotne. Jeśli ktokolwiek zastanawia się, gdzie można spędzić udaną majówkę lub przerwę świąteczną, to Rzym będzie idealnym miejscem. Jest to również czas, w którym można uniknąć tłumów i wysokich cen, ponieważ prawdziwy sezon turystyczny w Rzymie rozpoczyna się dopiero w czerwcu.
Rzym latem
Latem w centrum Włoch panuje iście wakacyjny klimat, a letnie miesiące są najbardziej słonecznym okresem w ciągu roku. Najcieplejszy miesiąc w Rzymie to sierpień, temperatury jakich można się wtedy się spodziewać wynoszą zazwyczaj ok. 28 stopni Celsjusza, a podczas największych upałów mogą wzrosnąć nawet powyżej 30 stopni. W Polsce latem również zdarzają się oczywiście upalne dni, ale rzadko jest tak słonecznie, jak w sercu Włoch. Pogoda latem sprzyja zwiedzaniu, choć czasami upały mogą dać się we znaki, na szczęście, jeśli okaże się zbyt gorąco, można się schłodzić w morskiej wodzie (do wybrzeża Morza Tyrreńskiego jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów), która latem ma tutaj temperaturę ok. 25 stopni. Niestety w czasie największych upałów w Rzymie przypada szczyt sezonu turystycznego, aby uniknąć tłumów w najbardziej popularnych miejscach, warto przełożyć urlop np. na maj, czerwiec, lub wrzesień, gdy pogoda wciąż dopisuje, a ludzi na ulicach miasta jest zdecydowanie mniej.
Rzym jesienią
Jesienią, od września do listopada pogoda w Rzymie nadal dopisuje, a termometry pokazują od 15 do 25 stopni Celsjusza, co oznacza, że z powodzeniem można skorzystać z większości atrakcji, jakie oferuje miasto i jego okolice. Nadal przeważają słoneczne dni, co w Polsce jesienią jest prawdziwą loterią. Co ciekawe, woda w morzu nadal ma temperaturę powyżej 20 stopni, więc gdy w Polsce panuje plucha, tutaj śmiało można spędzać czas na plaży. Trzeba jednak pamiętać, że okres od października do grudnia to czas z najwyższym prawdopodobieństwem opadów, więc podczas urlopu we Włoszech późną jesienią prawdopodobnie nie będzie okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dodatkową zaletą jesiennej podróży, podobnie jak wiosną, jest uniknięcie szczytu sezonu.
Rzym zimą
Mroźne i śnieżne zimy omijają stolicę Włoch i całą okolicę. Zima tutaj nie jest też tak chłodna, jak na północy kraju i jest tu zdecydowanie przyjemniej niż w Polsce o tej porze roku – średnie temperatury w Rzymie w zimowych miesiącach to ok. 10 stopni na plusie, co w Polsce w grudniu, czy styczniu jest to rzadko spotykane. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, ale nawet wtedy średnia temperatura to wciąż ok. 7 stopni powyżej zera. Z kolei pod koniec roku można liczyć na temperaturę na poziomie nawet kilkunastu stopni na plusie, czyli znacznie wyższej niż w grudniu Polsce. Czy to nie idealny powód, by spędzić sylwestrowy wieczór właśnie w Rzymie?