Unia Europejska przyzwyczaiła nas do otwartych granic i swobodnego przemieszczania się oraz do tego, że w kieszeni wystarczy mieć wyłącznie dowód osobisty. Kiedy jednak w naszych planach podróżniczych pojawia się myśl, żeby udać się gdzieś poza nasz kontynent, w powietrzu zawisa złowróżbne nie mam paszportu i zaczynamy wpadać w panikę.
Jak wyrobić paszport?
Niemniej musisz przygotować się na koszty, kolejki i wypełnianie dokumentów. Gotowy? A zatem ruszamy w naszą wspólną drogę po Twój nowy paszport.
Zacznijmy od tego gdzie wyrobić paszport?
Wyrobimy go w punkcie paszportowym, co najważniejsze w dowolnym punkcie paszportowym, czyli takim, który będzie dla Ciebie najbardziej wygodny, bądź, o którym z pewnego źródła słyszałeś, że jest szybko. Adresy punktów paszportowych znajdziesz na stronach urzędów wojewódzkich. Pamiętaj, że w urzędzie musisz stawić się osobiście. Zostaną Ci bowiem pobrane odciski palców. Dlaczego? Każdy wydawany obecnie w Polsce paszport, to paszport biometryczny, czyli taki który zawiera charakterystyczne tylko dla jednej osoby dane biometryczne takie jak: odciski palców czy cyfrowy wizerunek twarzy. Wszystko to, oczywiście, dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa.
Ile kosztuje paszport?
Obecnie opłata paszportowa wynosi 140 zł za paszport ważny 10 lat. Nie jest to bardzo wysoka cena. Dodatkowo jeżeli należysz do jednej z grup uprzywilejowanych, jesteś uczniem, emerytem lub rencistą koszt wyrobienia paszportu zostanie obniżony o 50%. Po kompletną listę osób mogących skorzystać ze zniżki sięgnij na stronę obywatel.gov.pl.
Kontaktując się z punktem paszportowym, uzyskasz informację, w jakiej formie dokonać tej opłaty. Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o dokonanie przelewu na wskazany przez urzędnika numer rachunku bankowego. Ważne, abyś zabierając się do tego, nie zapomniał o wpisaniu w tytule przelewu, że jest to opłata paszportowa i podaniu swojego imienia oraz nazwiska. Po opłaceniu kosztu wyrobienia paszportu zachowaj potwierdzenie wniesienia opłaty, będzie one niezbędne przy składaniu wniosku.
Wniosek paszportowy
Jeżeli już wiemy gdzie i za ile to sporządźmy teraz jeszcze listę tego, co musisz zabrać ze sobą, udając się do punktu paszportowego. Zaczniemy trochę nietypowo, bo od tego, czego nie powinieneś ze sobą zabierać. Okazuje się bowiem, że najczęściej popełnianym błędem jest ściąganie wzorów wniosków paszportowych z internetu i dołączanie ich do dokumentacji paszportowej. Nie rób tego! Wniosek paszportowy otrzymasz w punkcie paszportowym.
Poniżej lista tego, co na pewno musisz ze sobą wziąć:
- jedno kolorowe zdjęcie – co ciekawe ile zdjęć do paszportu to najczęściej zadawane w tym kontekście pytanie, co więcej z reguły towarzyszy mu przekonanie, że w odpowiedzi usłyszymy, że potrzebne będą dwa, trzy, a nawet cztery. Otóż nie. Potrzebne nam będzie tylko jedno, ale co bardzo istotne aktualne, czyli nie starsze niż 6 miesięcy, kolorowe i w odpowiednich wymiarach zdjęcie,
- dowód opłaty za paszport oraz dokument potwierdzający prawo do ulgi, jeżeli taka Ci przysługuje, będzie to na przykład legitymacja studencka czy Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny,
- ważny paszport, jeżeli posiadasz już ten dokument lub dowód osobisty, jeżeli nie jesteś posiadaczem paszportu albo jego ważność dobiegła końca,
- skrócony lub zupełny odpis aktu małżeństwa, jeżeli w wyniku ślubu zmieniłeś nazwisko poza granicami kraju.
Pamiętaj! Urzędnik w sytuacji, gdy poweźmie wątpliwość, co do prawidłowości Twoich danych, będzie miał prawo zażądać od Ciebie dodatkowej dokumentacji.
Ile czasu trwa wyrobienie paszportu?
Komplet dokumentów złożony, to teraz na pewno chcesz wiedzieć, kiedy dostaniesz swój paszport. Tej informacji powinien udzielić Ci urzędnik już na etapie składania wniosku, wskazując termin w jakim możesz zgłosić się po odbiór dokumentu. Jak pokazuje doświadczenie trwa to zazwyczaj około 30 dni, jednak często ten okres jest krótszy (szczególnie w miesiącach zimowych). Długo? W nagłej sytuacji, możesz skorzystać z furtki w postaci złożenia wniosku o paszport tymczasowy. Na wyrobienie takiego dokumentu będziesz oczekiwał krócej, ale jego ważność też będzie krótsza. Paszport tymczasowy pozwoli Ci korzystać z niego wyłącznie przez 12 miesięcy. Na jakikolwiek paszport się zdecydujesz, status oraz datę jego odbioru możesz sprawdzić wpisując numer swojej sprawy na stronie obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy.
Co zrobić ze starym paszportem?
Jeśli Twój poprzedni paszport jest nadal ważny musisz zabrać go do punktu paszportowego. Tam przy odbiorze nowego dokumentu zostanie przedziurkowany. Jeżeli posiadasz w nim nadal aktualne wizy poproś urzędnika o ostrożność – strony z wizami nie mogą zostać przedziurkowane.
W przypadku wyrabiania nowego paszportu po okresie ważności poprzedniego, nie ma obowiązku jego zwrotu.