Holandia to kraj, który posiada dwie nazwy i obie funkcjonują na arenie międzynarodowej. W Polsce znamy to państwo od dawna jako Holandia, ale w języku dyplomacji od lat 90. Polacy używają już tylko nazwy Królestwo Niderlandów. Skąd pochodzą oba określenia i dlaczego mieszkańcy tego kraju zdecydowali się w końcu ujednolicić nazwę wybierając Niderlandię?
Gdzie jest Niderlandia?
Niderlandia (nazywana również jako Niderlandy) znajduje się w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym. Państwo graniczy z Belgią od strony południowej i Niemcami od strony wschodniej. Niderlandzka flaga składa się z trzech takiej samej wielkości poziomych pasów. Ich kolory od góry to czerwony, biały i niebieski. Nie zawsze tak jednak było. Kiedyś na miejscu czerwonej barwy znajdował się kolor pomarańczowy. Mimo tej zmiany do dzisiaj pomarańcz pozostał narodową barwą kraju.
Niderlandia i Holandia – dwie nazwy stają się jedną
Obywatele Holandii nazywają swój kraj Nederland, a siebie określają jako Nederlanders. Nazwa taka funkcjonuje też w innych językach. W Wielkiej Brytanii mówi się już zazwyczaj The Netherlands, a w Niemczech Niederlande. W Polsce jednak ludzie przyzwyczaili się do nazwy Holandia, podobnie jak w wielu innych krajach.
Kraj Tulipanów podzielony jest obecnie na 12 prowincji z czego dwie z nich noszą nazwy Holland Noord i Holland Zuid. Słowo Holland pochodzi ze słów hol lub holtz. Pierwsze oznacza lesisty, a drugi drewniany. Natomiast land to po niderlandzku kraj. W Polsce taka nazwa pojawiła się już w średniowieczu. Tereny Holandii znane były wówczas z dużej ilości lasów i drewnianych budynków. To stąd wzięło się określenie tego państwa używane do dzisiaj. Później przyjęło się, że nazwa Holandia używana miała być wyłącznie dla europejskiej części państwa, gdyż Królestwo Niderlandów posiada również tereny zamorskie. Należą do nich kraje: Aruby, Curacao i Sint Maarten oraz trzy gminy zamorskie: Saba, Bonaire oraz Sint Eustatius.
Skąd natomiast pochodzi nazwa Nederland? Odnosi się ona do położenia geograficznego. Słowa neder i land oznaczają niski kraj. Jak wiadomo duża część państwa znajduje się na terenach depresji. Określenie Niderlandy i Niderlandia używane było w Polsce, ale zazwyczaj w kontekście krainy geograficznej, która obejmowała nie tylko tereny Holandii, ale również Belgii. Także język, który używany jest w Niderlandach powinno się nazywać niderlandzkim. Taka nazwa funkcjonuje w polskich publikacjach już od lat 80. XX wieku. Zwyczajowo język ten nazywany był językiem holenderskim, aby go odróżnić od flamandzkiej odmiany niderlandzkiego używanego przez część Belgów.
Decyzja rządu
W październiku 2019 roku niderlandzki parlament postanowił ostatecznie przychylić się do wniosku rządu i rady turystyki, którzy chcieli koniecznie ujednolicić nazwę kraju. Rzeczniczka MSZ w Niderlandach powiadomiła, że ich kraj potrzebuje jednolitej nazwy. Ma to też przełamać negatywne stereotypy jakie panują poza granicami. Holandia kojarzy się wielu ludziom z narkotykami i dzielnicą czerwonych latarni. Rząd chce wypromować państwo jako pomysłowe i otwarte na świat, z nowoczesną technologią i wieloma walorami turystycznymi. Cały proces zmiany nazwy ma się zakończyć podczas najbliższego Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju 2020 roku w Rotterdamie. Również podczas Igrzysk Olimpijskich w Japonii uczestnicy wystąpią jako reprezentanci Niderlandów, a nie Holandii.