Lotnisko w Lizbonie imienia Humberto Delgado jest największym portem lotniczym w Portugalii, o czym przekonałem się podczas powrotu z Madery do Polski. W związku z tym, że spędziłem na nim noc, chciałbym przybliżyć wszystkim osobom odwiedzającym Lizbonę to miejsce i sposoby na dojazd z i do centrum stolicy Portugalii.
Lokalizacja lotniska w Lizbonie
Lotnisko Lizbona (LIS), do 2016 roku noszące nazwę lotnisko Portela, oddalone jest o siedem kilometrów na północny wschód od centrum Lizbony. Według statystyk dotyczących rocznej obsługi pasażerów, jest dwudziestym największym lotniskiem w Europie – rocznie korzysta z niego około trzydziestu milionów podróżnych. Ponadto, jest jednym z najważniejszych portów przesiadkowych dla osób wybierających się do Ameryki Południowej czy Afryki.
Z tego powodu sieć komunikacyjna Lizbony jest doskonale przystosowana na zapewnienie turystom komfortowego dojazdu do portu lotniczego i możliwości wyjazdu z zatłoczonego terminala. Poza komunikacją miejską, na lotnisku istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu, z której warto skorzystać w przypadku posiadania dużej ilości bagażu.
Lizbona – dojazd z lotniska
Do centrum Lizbony z lotniska można dostać się za pomocą autobusów, Aerobusu oraz metra. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy Terminalu 1 (port lotniczy Lizbona posiada dwa terminale) i jest obsługiwany przez linie dzienne 705, 708, 722, 731, 744, 750 oraz 783, a także linię nocną 208 (w godzinach 00:30 – 05:30).
Wybór linii autobusowej jest dobrym wyborem jedynie w przypadku, gdy nasze miejsce docelowe nie znajduje się blisko stacji metra. Na przykład chcąc dojechać do Wieży Belem, należy wybrać autobus linii 750 i wysiąść w Alges, skąd krótki spacer doprowadzi każdego turystę do jednego z najpiękniejszych zabytków Lizbony.
Aerobus jest wyjściem nieco droższym (w 2020 roku bilet jednorazowy kosztuje 4 euro), natomiast linie 1 i 2 kursują co dwadzieścia minut i zabierają pasażerów do najważniejszych miejsc przesiadkowych Lizbony: centrum Rossio lub Cais do Sodre (na tej trasie znajduje się główny plac Lizbony, Praca do Comercio). Linia numer 3, do Sete Rios – międzynarodowego dworca autobusowego – kursuje od poniedziałku do piątku, o pełnych godzinach.
Osobiście jednak uważam, że jeżeli podróżuje się komunikacją miejską, najlepszą opcją jest skorzystanie z metra. Przystankiem Aeroporto rozpoczyna się i kończy się czerwona linia metra, która na różnych stacjach krzyżuje się ze wszystkimi pozostałymi liniami – niebieską, żółtą i zieloną.
Przesiadając się na stacji Alameda na linię zieloną, można dostać się do Cais do Sodre, gdzie z kolei można złapać tramwaje, pociągi łączące Lizbonę z mniejszymi miejscowościami (na przykład uroczym Cascais), autobusy oraz promy, kursujące przez rzekę Tag.
Wynajem samochodu na lotnisku Lizbona
Poza komunikacją miejską, świetnym sposobem na poruszanie się po Lizbonie i okolicznych miejscowościach jest wynajem samochodu. W porcie lotniczym, w budynku Terminalu 1, znajdują się biura kilkunastu firm zajmujących się wynajmem krótkoterminowym samochodów. W sezonie wysokim polecam zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, przez stronę internetową RentalCar, ponieważ zainteresowanie samochodami jest ogromne.
Do wszystkich stoisk są ogromne kolejki, szczególnie wtedy, kiedy ląduje samolot. W tym momencie chciałbym uprzedzić wszystkich przed stylem jazdy rodowitych Portugalczyków. Korzystają oni z kierunkowskazów wyłącznie w momentach, kiedy sygnalizują zmianę pasa ruchu – i oczekują, że im ustąpisz, więc natychmiast rozpoczynają manewr. Jeżdżą szybko, ale bezpiecznie, co można zauważyć po przyzwyczajeniu się do tego stylu jazdy.
Dojazd na lotnisko w Lizbonie samochodem jest bardzo łatwy – po wjeździe na teren portu lotniczego znaki wyznaczają trasę do myjni, gdzie zdaje się wynajęty samochód. Tam również należy liczyć się z kolejkami podczas wysokiego sezonu.
Lizbona lotnisko – okiem turysty
Port lotniczy w Lizbonie składa się z dwóch terminali. Terminal 1 jest obsługiwany przez większość linii lotniczych, posiada czterdzieści siedem bramek wyjściowych, z których dwadzieścia jeden jest przeznaczonych na odloty do miejsc poza strefą Schengen. Na Terminal 2 można się dostać kursującym co kilkanaście minut, darmowym autobusem. Terminal 2 jest mniejszy, gorzej zaopatrzony i obsługuje głównie tanie linie lotnicze – Ryanair, easyJet, Wizz Air, Blue Air czy Transavia.
Większość lotów z Polski ląduje właśnie przy Terminalu 2, skąd do głównego kompleksu lotniska turystów transportuje autobus. Jak wspominałem we wstępie, miałem okazję spędzić noc na lotnisku w Lizbonie. Dotarłem tam późnym wieczorem, wracając z Madery linią easyJet, natomiast lot powrotny do Polski był zaplanowany na poranek kolejnego dnia.
Podczas gdy za dnia lotnisko tętni życiem, jest ciepłe i pełne energii, nocą robi się wyjątkowo zimne i nieprzyjazne. Terminal 2, na którym wylądowałem, jest zamykany w godzinach nocnych, gdy przyloty i odloty nie odbywają się. Dlatego, aby zasnąć na lotnisku w Lizbonie i przeczekać na poranny lot musiałem skorzystać z lotniskowego autobusu na Terminal 1.
Tam znalazłem odpowiednie miejsce do przespania chociażby kilku godzin w miarę cichym otoczeniu, aby w okolicach godziny 5:00 powrócić na Terminal 2, stąd udawałem się do Polski. Lotnisko Lizbona zdecydowanie nie nadaje się jednak na dłuższe spędzanie na nim czasu, szczególnie przy kilkugodzinnych przesiadkach na terminalu obsługującym tanie linie lotnicze.