Lizbona i jej pogoda pozwala na odwiedzanie stolicy Portugalii przez prawie cały roku. Większość turystów zawsze stoi przed trudną decyzją, dotyczącą wyboru dat swojego wymarzonego, wytęsknionego urlopu.
Zwykle wybierać można między letnimi miesiącami, podczas których zakwaterowanie i loty są drogie oraz miesiącami niskiego sezonu, gdzie ceny i temperatury są niższe. Jeżeli zaś chodzi o Lizbonę, miasto leżące w strefie klimatu subtropikalnego, wybór jest dużo łatwiejszy.
Spis treści:
Pogoda Lizbona – lato
Biorąc pod uwagę pogodę panującą w Lizbonie przez cały rok, osobiście odradzałbym pobyt w miesiącach letnich, czyli czerwcu, lipcu i sierpniu. Średnie dobowe temperatury są najwyższe w roku, najczęściej nie przekraczają 30˚C, ale z drugiej strony, 4 sierpnia 2018 roku w Lizbonie odnotowano najwyższą historyczną temperaturę, wynoszącą 44˚C.
Letnie miesiące w Lizbonie charakteryzują się również najmniejszą ilością opadów w roku i największą ilością dni oraz godzin słonecznych – dla turystów, którzy chcą zwiedzać miasto, poznać jego kulturalne bogactwo i zobaczyć najpiękniejsze zabytki wiąże się to z ryzykiem odwodnienia czy udaru słonecznego, których można uniknąć wybierając się na wakacje w innym okresie.
Warto zauważyć, że w miesiącach letnich zakwaterowanie również jest droższe, niż w pozostałych okresach roku. Za tygodniowy pobyt w prywatnym apartamencie dla dwóch osób w lipcu ceny rozpoczynają się od około 1000 złotych.
Loty w letnich miesiącach są również droższe, a w dodatku – w związku z wakacjami szkolnymi – należy się liczyć z ich pełnym obłożeniem oraz z podróżą z dziećmi, co nie każdemu turyście odpowiada.
Pogoda Lizbona – jesień
Jesień to wraz z wiosną, według mnie, najlepsza pora roku, aby zwiedzić tak piękne miasto, jakim jest Lizbona. Kiedy jechać dokładnie? Właściwie, najkorzystniejszym miesiącem jest wrzesień. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 26,5˚C, a w nocy 15,1˚C. To odpowiednia temperatura, żeby zarówno wylegiwać się na plaży nad wzburzonym oceanem, jak i zwiedzać zabytki i wąskie alejki Lizbony. Temperatura wody w oceanie jest w tym miesiącu najwyższa – woda nagrzewała się przez całe lato i turyści teraz mogą z tego korzystać. Średnio, wynosi niecałe 20˚C i trzeba pamiętać, że jest to woda oceaniczna, nie morska, dlatego nie nagrzeje się do wyższych wartości.
We wrześniu jest również stosunkowo mało opadów, szczególnie w porównaniu do kolejnych jesiennych miesięcy, czyli października i listopada. Jeżeli jednak nie przerażają Was opady, w październiku temperatura oceanu jest równie wysoka, co we wrześniu, a fale są idealne dla miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych.
Ceny apartamentów są również dużo bardziej przystępne – za tygodniowy pobyt we wrześniu para zapłaci już od 600 złotych.
Pogoda Lizbona – zima
Pogoda w Lizbonie zimą rozpieszcza turystów z krajów bardziej wysuniętych na północ i żyjących w klimacie umiarkowanym. Średnie temperatury za dnia w grudniu, styczniu i lutym wahają się od 14,8˚C do 16,2˚C, zaś w nocy od 8,3˚C do 9,4˚C – najniższą temperaturę w Lizbonie zarejestrowano w lutym 1956 roku i wynosiła ona -1,2˚C.
Łagodne zimy to jedna z cech charakterystycznych klimatu subtropikalnego, co sprawia, że Lizbona jest turystyczną stolicą przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że miesiące zimowe mają również najwyższe średnie opadów z całego roku. Z tego powodu zima w Lizbonie może być wyjątkowo interesująca dla turystów, którzy mają w planach zwiedzanie zabytków miasta od środka, zamiast długich spacerów czy wygrzewania się na plaży. Oczywiście, można trafić na dni suche, kiedy spacery będą prawdziwą przyjemnością, ale jest większe prawdopodobieństwo trafienia podczas miesięcy zimowych na intensywne opady deszczu.
W takich momentach warto poruszać się na mieście własnym środkiem transportu. Ceny zakwaterowania są dość podobne do cen w miesiącach jesiennych – za tygodniowy pobyt rozpoczynają się od 600-700 złotych od pary.
Pogoda Lizbona – wiosna
Ta najpiękniejsza pora roku w Lizbonie charakteryzuje się coraz wyższymi temperaturami i coraz mniejszymi ilościami opadów. Średnie temperatury wzrastają od marca (18,8˚C) do maja (22,1˚C). W historii miasta, nie odnotowano w miesiącach wiosennych przymrozków, a jedyne zarejestrowane opady to opady deszczu.
Ocean jeszcze nie nadaje się do kąpieli, ponieważ do maja temperatura wody wzrośnie do zaledwie 17˚C, ale miłośnicy sportów wodnych na pewno znajdą dla siebie zajęcie. Plaże są w tych miesiącach dość opustoszałe i nie ma jeszcze na nich ratowników ani sprzętu do wypożyczania, ale słoneczne dni można spędzać na miłym plażowaniu.
Wiosenna pogoda w Lizbonie to idealny czas na zgubienie się wśród wąskich uliczek stolicy Portugalii oraz podziwianie wspaniałych zachodów słońca z wielu punktów widokowych.
Wiosna powoduje niestety wzrost kosztów wynajmu apartamentu – tydzień w Lizbonie w miesiącach wiosennych można spędzić już od około 800 złotych od pary.
Lizbona – pogoda w ciekawostkach
Wyjeżdżając do Lizbony warto wiedzieć, że w miesiącach zimowych (w grudniu, styczniu i lutym) dni nie są tak krótkie, jak na północy Europy. Podczas gdy dzień w Warszawie czy Londynie trwa około ośmiu godzin, w Lizbonie trwa średnio 10,3 godziny.
Inną ciekawostką jest fakt, że Lizbona i podmiejskie miejscowości położone na trasie do Cascais oddzielone są od kontynentu wzgórzami (Lizbonę określa się Miastem Siedmiu Wzgórz), które zatrzymują płynące znad kontynentu chmury i odpowiadają za utrzymującą się, słoneczną aurę miasta.
W zależności od tego, czego szukają turyści, uważam, że cały rok jest odpowiedni, aby wybrać się do tego miasta – osoby szukające gorącej plaży i palącego słońca świetnie się będą bawić latem, zaś osoby zainteresowane kulturą i zabytkami miasta – w pozostałe miesiące.