Norwegia
Atrakcje Norwegii kojarzą Ci się przede wszystkim z majestatycznymi fiordami, które górują nad krajobrazem tej skandynawskiej krainy? Mimo, że jest to jak najbardziej słuszny tok myślenia, to w rzeczywistości Norwegia ma do zaoferowania znacznie więcej, a kto raz odwiedził ten kraj, ten już zawsze będzie za nim tęsknić.
Norwegia – co warto zobaczyć?
Jedni kochają ją za przepiękne krajobrazy Norwegii będące dziełem matki natury, inni z kolei bardzo cenią sobie norweski design, który na przestrzeni lat podbił nie tylko Europę, ale też cały świat i zyskał sobie miano absolutnie kultowego. Ja za to uwielbiam ją za niepowtarzalną atmosferę oraz możliwość obcowania z dziką przyrodą, która na każdym kroku udowadnia, że spektakularne widoki to jej specjalność i kryją one w sobie niejedną tajemnicę. Gdybym miał wskazać wszystkie, najpiękniejsze miejsca w Norwegii, to z pewnością byłaby to lektura na co najmniej kilka godzin, dlatego też dziś przygotowałem esencjonalny przewodnik po jednym z najbardziej urokliwych europejskich państw, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie co warto zobaczyć w Norwegii?
Stolica: Oslo
Język: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: ok. 5,4 mln
Powierzchnia: ok. 385 207 km²
Najlepszy okres na wyjazd
sierpień, wrzesień, październik
Jak długo zostać?
min. 2 tygodnie
Średni koszt dzienny
20 zł – 50 zł / dzień
Rodzaje atrakcji
zabytki / przyroda / miejsca kultu / muzea / plaże / góry / architektura miejska
Miasta w Norwegii
Atrakcje Norwegii
1. Geirangerfjorden
Listę najciekawszych atrakcji turystycznych Norwegii otwiera najsłynniejszy i zarazem jeden z piękniejszych fiordów w całym kraju mieszący się w jego południowo-zachodniej części – Geirangerfjorden, który wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczerze mówiąc kompletnie mnie to nie dziwi, ponieważ jest on umiejscowiony w niezwykle malowniczej scenerii, a dodatkowego uroku dodają mu liczne wodospady spływające po jego stromych zboczach, takie jak np. De Syv Søstrene.
Geirangerfjorden zachwyca również rozmiarem, ponieważ ma on nie bagatela kilkunastokilometrową długość, a niemal z każdej strony otaczają go skaliste i wysokie na 1600 m półki skalne, które pełnią rolę punktów widokowych dla turystów. Aby dotrzeć do Geiranger trzeba pokonać krętą i nieco ekstremalną Drogę Trolli, jednak nie należy się jej obawiać, zwłaszcza mając na względzie otaczające z każdej strony, oszałamiające krajobrazy.
2. Droga Trolli (Trollstigen)
Fanom norweskich widoków zapierających dech w piersiach szczególnie polecam przeprawę przez Drogę Trolli (Trollstigen), która składa się z aż 11 serpentyn zakręcających pod kątem 180° i z tego też względu lepiej jest oddać tutaj stery w ręce doświadczonego kierowcy, który poradzi sobie z bardziej wymagającą trasą.
Przez całą drogę można podziwiać tutaj niespotykane nigdzie indziej krajobrazy, a w połowie trasy na wszystkich, odważnych śmiałków czeka kamienny most zawieszony nad wodospadem Stigfossen, który dodatkowo potęguje wrażenia. Na samym szczycie Trollstigen mieści się na parking, na którym warto jest się zatrzymać, ponieważ to właśnie z nieopodal umiejscowionego tarasu widokowego można podziwiać piękno otaczającej natury, jak i samą trasę. Naładowana bateria do aparatu jest tutaj jak najbardziej wskazana, bo okazji do przepięknych kadrów będzie tutaj naprawdę sporo.
Trasa opatrzona ostrzegawczym znakiem drogowym „Uwaga Trolle” czynna jest WYŁĄCZNIE w okresie od początku maja do końca września, tak więc koniecznie miej to na względzie planując wyprawę do południowo-zachodniej części Norwegii.
3. Jostedalsbreen
Niemal obowiązkowym punktem wycieczki dedykowanej na zwiedzanie Norwegii jest spotkanie twarzą w twarz z choćby jednym lodowcem, zwłaszcza, że nieustannie ocieplenie klimatu sprawia, że ich liczba zaczęła w ostatnich latach drastycznie spadać.
Niezapomniane wrażenia gwarantuje m.in. największy lodowiec Europy, czyli właśnie norweski Jostedalsbreen, którego powierzchnia wynosi aż 487 km2, a miąższość miejscami sięga aż 600 m. Z racji swoich imponujących wymiarów lodowiec zajmuje ponad połowę całkowitej powierzchni Parku Narodowego Jostedalsbreen, a jego ramiona tworzą ok. 50 dolin.
To jak bliskie będzie Twoje spotkanie z gigantycznym lodowcem zależy tylko i wyłącznie od Ciebie – możesz bowiem wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z doświadczonym przewodnikiem po jęzorze Nigardsbreen znajdującym się we wschodniej części Jostedalsbreen, podczas której będziesz mieć szansę skorzystać z profesjonalnego, niezbędnego sprzętu, takiego jak raki, czekan oraz liny lub też wybrać mniej wymagającą opcję i oglądać lodowiec bez konieczności wspinaczki. W tym drugim przypadku możesz po prostu przespacerować się po skalistej ścieżce prowadzącej od parkingu bądź też podpłynąć pod niebieski lodowiec łódką.
4. Oslo
Niewątpliwą atrakcją Norwegii jest też jej stolica, a więc Oslo, które jest jednocześnie najstarszą stolicą w całej Skandynawii. Pełne słońca miasto wyróżnia się nie tylko robiącą wrażenie liczbą terenów rekreacyjnych, parków oraz lasów, które zajmują ponad połowę jego powierzchni, ale również wieloma zabytkami, a także przykuwającymi uwagę, słynnymi na cały świat designerskimi bryłami budynków, których przykładem jest m.in. gmach Opery w Oslo znajdujący się w centralnej dzielnicy (Bjørvika). Budynek zbudowany na stylu morza i lądu reprezentuje efektowny, neomodernistyczny styl z przeszkleniami i muszę przyznać, że w każdych warunkach atmosferycznych naprawdę robi wrażenie.
Jeżeli chodzi o zabytki, w Oslo można m.in. odwiedzić pochodzącą z XVII wieku, górującą nad miastem Twierdzę Akershus prezentującą kilka odmiennych styli architektonicznych, przejść się znajdującym się w Centrum deptakiem Karl Johans Gate, na trasie którego mieści się chociażby katedra luterańska z XVII w., wykonany z czerwonej cegły, dwuwieżowy ratusz, gdzie odbywa się wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla, a także Pałac Królewski. Na wschód od Pałacu czeka nie lada gratka dla wszystkich fanów sztuki, gdyż to właśnie tam, przy ul. Universitetgata 13 mieści się Nasjonalgalleriet, a więc Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania, w zbiorach którego znajduje się „Krzyk” Edwarda Muncha oraz tysiące innych eksponatów.
Zafascynowanym światem wikingów oraz żeglugi polecam wycieczkę na półwysep Bygdoy, gdzie znajduje się Muzeum Łodzi Wikingów, Norweskie Muzeum Ludowe oraz Muzeum Kon-Tiki i Muzeum Fram.
5. Oppstrynsvatnet
Jeżeli jak dotąd turkusowa woda kojarzyła Ci się przede wszystkim z Dalmacją, to na pewno miłą niespodzianką będzie dla Ciebie fakt, że do grona atrakcji turystycznych w Norwegii zalicza się również jezioro Oppstrynsvatnet, czyli zielono-błękitny zbiornik wodny mieszczące się ok. 8 km na wschód od wioski Stryn.
Idylliczne i absolutnie bajkowe jezioro ma powierzchnię wynoszącą 23 km2, jego maksymalna głębokość to 230 m, a zasilane jest ono wodami spływającymi z otaczających gór. Wybierając się na wycieczkę nad jezioro Oppstrynsvatnet warto jest także odwiedzić niewielki, ale absolutnie magiczny półwysep Dispaholmen, do którego prowadzi polna droga. Porośnięte drzewami oraz krzewami tereny są znakomite zarówno dla fanów opalania się, rybaków, jak i wielbicieli niesamowitych widoków.
6. Zorza polarna
Atrakcją Norwegii dostępną wyłącznie w sezonie zimowym jest również zorza polarna, która z racji morskiego klimatu i mroźnych zim sprawia, że zjawisko to jest tutaj znacznie bardziej okazałe niżeli w sąsiadującej z Norwegią Szwecji oraz Finlandii.
Dobrym (i co równie istotne sprawdzonym) miejscem wypadowym na zorzę jest Tromsø, czyli największe miasto północnej Norwegii leżące za kołem podbiegunowym. To właśnie tutaj możesz wypożyczyć samochód bądź też skorzystać z jednej z licznie dostępnych wycieczek fakultatywnych. Choć polowanie na zorzę może wymagać nieco cierpliwości (najlepszym okresem na jej podziwianie są miesiące listopad-marzec) i nawet rzekomo najlepsza prognoza może nie zagwarantować nam powodzenia w 100%, to dla niezapomnianego wrażenia jakie zapewnia mieniące i niejako tańczące niebo kolorach fioletu, żółtego oraz zieleni zdecydowanie warto jest spróbować.
Zwiedzanie Norwegii – praktyczne wskazówki
Jak więc widzisz ciekawych miejsc w Norwegii nie brakuje. Nie da się jednak ukryć, że są one rozrzucane po niemal całym kraju, dlatego już przy planowaniu wycieczki powinieneś zdecydować czy interesuje Cię wyprawa po większości atrakcji turystycznych z działu „must-see”, czy też raczej chciałbyś dokładnie zgłębić jedną, wybraną część. Tym bardziej, że przemieszczanie się pomiędzy wieloma punktami może wiązać się z wyższymi kosztami.
Transport i komunikacja miejska
Planując road trip po Norwegii warto wziąć pod uwagę wypożyczenie lub też zabranie w drogę własnego samochodu, gdyż to właśnie ten środek transportu zapewni Ci nie tylko optymalną niezależność i możliwość kompleksowego dopasowywania trasy do własnych preferencji, ale też umożliwi zapakowanie znacznie większej ilości bagażu bez dodatkowych kosztów.
Tani wynajem auta w Norwegii
Planujesz wyjazd do Norwegii i chcesz elastycznie przemieszczać się wynajętym autem? Porównaj oferty wypożyczalni na Rentalcars.
Noclegi w Norwegii
Oferta noclegowa w Norwegii jest bardzo zróżnicowana, a wszystko to względu na fakt, że możesz się tutaj spotkać zarówno z ofertami noclegów w agroturystycznych gospodarstwach, charakterystycznych, skandynawskich domkach z białymi okiennicami, a także z pokaźnymi możliwościami zatrzymania się w mniejszych oraz większych hotelach.
Nie są to jednak jedyne, możliwe opcje, gdyż w rejonie słynnych fiordów oraz lodowców można także zatrzymać się na campingu, jeżeli więc kochasz podróżować camperem, to być może właśnie to rozwiązanie najbardziej przypadnie Ci do gustu.
Mieszkańcy Norwegii słyną z uprzejmości oraz gościnności, tak więc w razie jakichkolwiek problemów z pewnością będziesz mógł liczyć na pomoc miejscowych, którzy świetnie porozumiewają się w języku angielskim.
Szukasz inspiracji gdzie nocować się w Norwegii? Jeśli poruszasz się autem warto wybierać miejsca oddalone od miast, natomiast zwiedzając norweskie miasteczka zwracaj uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej. Nocleg najlepiej wyszukać przez Booking.com.
Pogoda w Norwegii
Zróżnicowane ukształtowanie terenu wiąże się także z odmiennym klimatem w poszczególnych częściach Norwegii. Choć w zasadzie leży ona w klimacie umiarkowanym, to np. jej środkowa oraz południowa część znajdują się w strefie morskiego klimatu umiarkowanego, natomiast północ objęta strefą chłodnego, morskiego klimatu umiarkowanego, który na krańcowych wybrzeżach zamienia się w subpolarny.
Latem średnia temperatura wynosi ok. 16 stopni Celsjusza, choć zdarza się, że sięga ona nawet tropikalnej wartości 30°C. Zimą natomiast możesz się tutaj spodziewać temperatur od 0°C do nawet -40°C, tak więc jeżeli marzy Ci się zimowa Norwegia, to lepiej zaopatrz się w porządną kurtkę, która poradzi sobie z tak wymagającymi warunkami.