Nasz czwarty dzień pobytu w Dubaju przypada na piątek, czyli dzień wolny i świąteczny w Emiratach Arabskich. W ten dzień wiele osób skupia się na modlitwie, co skutkuje także wzmożonym ruchem w okolicach meczetów. Mieszkańcy całymi rodzinami wybierają się również na brunch, czyli popularne śniadanie dla śpiochów – posiłek jadany wczesnym przedpołudniem, który jest połączeniem dań śniadaniowych oraz obiadowych. Warto też wspomnień, że w piątek metro zaczyna kursować dopiero w okolicy południa.
My, podobnie jak wiele innych osób, ten dzień przeznaczamy na zobaczenie kilku dubajskich plaż oraz zbudowanemu przy jednej z nich, często nazywanego najbardziej ekskluzywnym i najdroższym hotelem na świecie – Burj Al Arab.
Plaże w Dubaju
JBR Beach – Dubai Marina
Pierwsza plaża, którą odwiedzamy jest JBR Beach – położona nieopodal naszego apartamentu w dzielnicy Dubaj Marina. Plaża otoczona jest pięcioma z sześciu najwyższych budynków w Dubaju, m.in.: Marina 101, Princess Tower i 23 Marina, a kończy się popularnym klubem Zero Gravity Dubai oraz centrum skoków spadochronowych SkyDive Dubai.
Jumeirah Public Beach
Najczęściej odwiedzana przez turystów plaża w Dubaju. Z niej rozpościera się widok na Burj Al Arab, znany z wielu zdjęć odwiedzających Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Jumeirah Open Beach
Najdłuższa plaża publiczna w Dubaju. Rozciąga się od resortu Dubai Marine Beach aż do hotelu Four Seasons. Plaża wyposażona jest w ratowników, prysznic i łazienki, możemy skorzystać także z pobliskiego toru do joggingu. Jest też kilka miejsc, w których zakupimy przekąski i napoje.
Jumeirah Beach Park
Słynąca z otaczającego ją zielonego ogrodu palmowego, w którym po wielu godzinach opalania można znaleźć cień i chwilę wytchnienia. Plaża oferuje wiele udogodnień i atrakcji takich jak strefy barbecue, kawiarnie i place zabaw dla dzieci. Plaża płatna, wyróżniona błękitną flagą.
Al Mamzar Beach Park
Oddalona od centrum miasta Park Al Mamzar jest najbardziej spokojnym i klimatycznym miejscem w Dubaju. Możemy tu znaleźć piękne plaże i rozległe tereny zielone, urządzić piknik, pograć w piłkę, pojeździć na deskorolce czy skorzystać z grilla. Wstęp kosztuje 5 AED, a w poniedziałek i środę odbywa się tutaj Lady’s Day (w te dni obowiązuje zakaz wstępu dla mężczyzn). Jako dojazd w to ciekawe miejsce polecamy wypożyczony samochód lub autobus C28 kursujący z Deiry.
Madinat Jumeirah
Pięciogwiazdkowy resort, który jest największym tego typu obiektem w Emiratach Arabskich. Zaprojektowany tak, aby przypominał tradycyjne arabskie miasto z sukami, palmami i willami ozdobionymi wieżami wiatrowymi. Ośrodek składa się z trzech hoteli butikowych, dziedzińca z domami oraz ponad 40 restauracji i barów. 5,5 kilometra dróg wodnych łączy ze sobą różne obszary kurortu, a taksówki wodne (abry) umożliwiają gościom podróżowanie wzdłuż nich.
W samym sercu kompleksu leży Souk Madinat Jumeirah, labiryntowy bazar, na którym możesz poczuć się jak na autentycznym arabskim rynku.
Burj Al Arab
Najbardziej rozpoznawalnym punktem pośród kompleksu Madinat Jumeirah i okolicznej plaży jest Burj Al Arab, czyli jeden z największych i najbardziej luksusowych hoteli na świecie.
Budynek zbudowano między 1994, a 1999 rokiem. Co ciekawe dłużej niż samo wznoszenie obiektu trwało przygotowanie gruntu, na którym stanął budynek. Burj Al Arab znajduje się na sztucznej wysepce położonej 280 metrów od brzegu. Jego konstrukcja chroni go na wypadek trzęsienia ziemi, huraganów i innych zjawisk, mogących wywołać chwianie się budynku. Do 2005 r. był najbardziej luksusowym hotelem na świecie, tego tytułu pozbawił go Emirates Palace w Abu Dhabi. Dodatkowo w porównaniu do hotelu w stolicy Emiratów, gdzie wejść może każdy chętny (w odpowiednim ubraniu) do Burj Al Arab mają wstęp tylko goście.
Wewnątrz budynku znajduje się 28 pięter, na których mieszczą się 202 pokoje. Najmniejszy z nich ma 169 m2, a największy aż 780 m2. Na każdego z gości przypada 6 osób z obsługi hotelu.
Lądowisko helikopterów znajdujące się na budynku jest czasami wykorzystywane w nietypowy sposób. Jednymi z najbardziej znanych wydarzeń są mecz tenisa pomiędzy Andre Agassim i Rogerem Federerem oraz rozpoczęcie turnieju golfowego wybiciem piłeczki przez Tigera Woodsa.
Jak dojechać do Madinat Jumeirah i Burj Al Arab?
Okolice Madinat Jumeirah to jedyne mocno turystyczne miejsce w Dubaju, do którego nie dojedziemy środkiem transportu poruszającym się na szynach (metrem lub tramwajem). Najlepszym sposobem na dotarcie jest wybranie taksówki, my jednak spróbowaliśmy dojechać tam autobusem. W stronę Burj Al Arab kursują busy oznaczone numerami 8, 81 oraz 88. Podróż wspomnianym środkiem transportu jest jednak mało komfortowa: tłoczymy się w mocno wypchanych autobusach – głównie imigrantami zarobkowymi (np. pracownikami budowlanymi), a kierowcy, podobnie jak prowadzący auta osobowe, jeżdżą dość agresywnie, co przekłada się na poruszanie się około 70 km/h po ostrych zakrętach na dubajskich obwodnicach i walkę o utrzymanie pionu w pojeździe.
Widząc zbierający się ogromny popołudniowy korek już od samego resortu Madinat Jumeirah na powrót do naszego mieszkania wybraliśmy taksówkę. Lawirujący między pomiędzy innymi pojazdami taksówkarz wycenił błyskawiczny przejazd około 15 kilometrów na 33 AED. Cena zawierała już opłatę za Salik, czyli przejazd przez bramki na głównych ulicach Dubaju – pokonanie każdej z nich kosztuje 4 AED. Oczywiście przy wsiadaniu do taxi kierowca zapytał nas czy chcemy dotrzeć do celu szybko i drożej, czy skorzystać z bezpłatnych dróg. Nasza odpowiedź, przy lejącym się żarze z nieba, mogła być tylko jedna.
Wyjazd do Dubaju – pozostałe części:
- Jedziemy do Dubaju! (część 1)
- Przygotowania do wyjazdu (część 2)
- Lądujemy w Dubaju – dzień 1 (część 3)
- Burj Khalifa, fontanny, Dubai Mall – dzień 2 (część 4)
- Safari, jesteśmy na pustyni! – dzień 3 (część 5)
- Piątek, czyli dzień wolny – plaże, Madinat Jumeirah i Burj Al Arab – dzień 4 (część 6) – właśnie czytasz
- Monorail na wyspę i Palm Jumeirah – dzień 5 (część 7)
- Jeden dzień w Abu Zabi, jeździliśmy na torze F1! – dzień 6 (część 8)
- Najstarsze dzielnice – Deira i Bur Dubai – dzień 7 (część 9)
- Podsumowanie wyjazdu do Dubaju – wszystkie koszta (część 10)