Japonia
Kochasz odkrywać świat i już od dawna marzysz o wyprawie do Azji? Romans z tym kontynentem (który z pewnością nie skończy się na jednorazowych odwiedzinach) polecam Ci rozpocząć od wycieczki do leżącej na wschodnim wybrzeżu, pełnej atrakcji Japonii, która ma nieskończenie wiele oblicz i intryguje swoją odmiennością kulturową.
Najciekawsze miejsca w Japonii – co warto zobaczyć w Kraju Kwitnącej Wiśni?
O tym ile twarzy ma Japonia doskonale może świadczyć chociażby fakt, że to właśnie ona jest ojczyzną mangi oraz anime, filmów Akiro Kurosawy, gejsz oraz samurajów, a także najnowocześniejszych technologii, o których mieszkańcy Europy mogą jak na razie co najwyżej pomarzyć. W kraju położonym na 6800 wyspach rzeczywistością staje się hasło „Expect the unexpected”, ponieważ tradycja idzie tutaj ramię w ramię z futuryzmem, a całości towarzyszy azjatycka przyroda skutecznie pozwalająca osiągnąć stan zen.
Stolica: Tokio
Język: japoński
Waluta: jen
Ludność: ok. 125 mln
Powierzchnia: ok. 377 972 km²
Najlepszy okres na wyjazd
sierpień, wrzesień, październik
Jak długo zostać?
min. 2 tygodnie
Średni koszt dzienny
20 zł – 50 zł / dzień
Rodzaje atrakcji
zabytki / przyroda / miejsca kultu / muzea / plaże / góry / architektura miejska
Miasta w Japonii
Atrakcje Japonii
1. Tokyo
Zwiedzanie Japonii rozpoczynamy od stolicy i zarazem największego miasta w całym kraju położonego na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu. W Tokio futurystyczny design spotyka się z niespotykanymi nigdzie indziej budynkami sakralnymi, a nowoczesne technologie efektownie przeplatają się z pielęgnowaną przez lata tradycją i kulturą. Rozświetlone neonami miasto może się pochwalić nie tylko kolekcją najsłynniejszych zabytków Japonii, ale też wieloma atrakcjami turystycznymi.
W jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie znajduje się m.in. świątynia buddyjska Senso-ji, którą bardzo łatwo rozpoznasz po Bramie Grzmotów z wysokim na aż 4 metry, kolorowym lampionem. Położona w dzielnicy Asakusa świątynia strzeżona jest przez dwie postaci – boga wiatru oraz pioruna, a jej najstarszym elementem jest pochodzący z XVI wieku pawilon buddy Yakushi. Gdy zechcesz na chwilę odpocząć od miejskiego zgiełku, koniecznie udaj się do Ogrodów Hamarikyū, gdzie wszechobecna zieleń natury stwarza wprost idealne warunki do relaksu, a wszystko to w azjatyckiej aranżacji ze sztucznym stawem, pawilonem herbacianym oraz ogrodem kwiatowym. Ciekawym miejscem w Tokio jest także Tokyo Skytree, czyli wznosząca się na 634 metry wieża pełniąca funkcję punktu widokowego, z którego rozciąga się widok na całą stolicę. Wybierając się do stolicy nie zapomnij odwiedzić jednego z najsłynniejszych miejsc w Japonii, a nawet na świecie – Shibuya Crossing, a więc zatłoczonego przejścia dla pieszych, które w godzinach szczytu pokonują jednocześnie tysiące osób.
2. Kyoto
W zachodniej części wyspy Honsiu na wielbicieli azjatyckiej kultury oraz wieloletniej tradycji czeka za to prawdziwa perełka w postaci Kyoto, a więc dawnej stolicy Japonii, która uznawana jest za jej centrum kulturalne. W Kioto nie znajdziesz gigantycznych drapaczy chmur ani innego rodzaju wysokich zabudowań, w zamian czeka na Ciebie cała gama historycznych oraz kulturalnych zabytków, które zachowały się w doskonałym stanie od chwili ich powstania i nie uległy zniszczeniu na skutek działań prowadzonych podczas II wojny światowej.
Podczas zwiedzania tej części Japonii koniecznie zobacz Rokuon-ji, czyli świątynię zen całkowicie pokrytą złotem, buddyjską świątynię Ryōan-ji z kamiennym ogrodem, który powstał z myślą o stworzeniu miejsca idealnego do osiągnięcia wewnętrznego spokoju oraz medytacji, oczarowujący swoim wyglądem las bambusowy w Aryashima oraz Stare Miasto w Kioto, którego znakiem rozpoznawczym są wąskie uliczki, niskie, drewniane zabudowania oraz azjatycka roślinność dodająca całości iście bajkowego wyglądu.
3. Osaka
Bliższą znajomość z Osaką warto zacząć od dzielnicy Dotonobori, gdzie oprócz knajpek, food trucków oraz restauracji serwujących miejscową, pyszną kuchnię czekają również przyciągające uwagę szyldy oraz sklepy. Po spotkaniu z tłumem obierz kurs na spektakularne oceanarium Osaka Aquarium Kaiyukan, w którym czekają na Ciebie gatunki fauny oraz flory zamieszkujące na co dzień w Pacyfiku. W 15 akwariach (w tym jednym o wysokości sięgającej 8 pięter) zobaczyć możesz nie tylko towarzyszy słynnej rybki Nemo oraz pingwiny, foki, wydry, rekiny, kapibary i maskonury, ale też przerażające morskie stwory, które zamieszkują głębiny Oceanu.
Atrakcją Osaki jest także Universal Studios Japan, które skradło już serce niejednego fana Harry’ego Pottera, Minionków oraz innych klasyków wyprodukowanych przez wytwórnię Universal. Tutaj możesz liczyć m.in. na rollercoastery, tematyczne karuzele i rejs po stawie z pływającymi w nim rekinami, a gdy zaschnie Ci w gardle z pomocą przyjdzie kremowe piwo – ulubiony przysmak bohaterów słynnej na całym świecie serii o młodym czarodzieju zamieszkującym w Hogwarcie.
4. Kumano Kodō
Absolutnie obowiązkowy punkt wycieczki do Japonii dla wszystkich wielbicieli trekkingu? Kumano Kodo, czyli sieć starożytnych szlaków pielgrzymkowych, które niegdyś wykorzystywane były przez japońskich cesarzy oraz samurajów. Trasa porównywalna z równie słynnym, europejskim Camino de Santiago mieści się na górzystym półwyspie Kii i zachwyca przepięknymi, roztaczającymi się z każdej strony widokami udowadniającymi fakt, że dzieła natury nie mają sobie równych.
Najpopularniejszą trasą jest tutaj Nakahechi Main Route, która oprócz walorów krajobrazowych ma również tą zaletę, że przemierzając ją można odwiedzić wszystkie świątynie wchodzące w skład Kumano Sanzan. Aby dotrzeć na miejsce należy dojechać pociągiem do stacji Kii-Tanabe, a stamtąd wyruszyć w dalszą drogę autobusem, który po około 40 minutach dowiezie Cię tuż pod bramę szlaku.
5. Góra Fuji
Gdybym miał stworzyć ranking najpiękniejszych miejsc w Japonii, to Góra Fuji z pewnością znalazłaby się na podium. Najwyższy szczyt Japonii leżący na południowy zachód od stolicy – na wyspie Honsiu zachwyca dosłownie podczas każdej pory roku, choć najwięcej turystów przybywa w okolice Fudżi zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Mierząca 3776 m n.p.m. góra uchodzi nie tylko za najbardziej kultową i rozpoznawalną atrakcję turystyczną Japonii, ale także jest świętym symbolem będącym celem wypraw wyznawców Shinto.
Wciąż czynny stratowulkan wyrasta w miejscu spotkania 3 płyt tektonicznych – ochockiej, amurskiej oraz filipińskiej, a wejście na jego szczyt możliwe jest tylko i wyłącznie 2 razy w roku: w lipcu oraz sierpniu. Na górę prowadzą cztery szlaki, jednak dobra wiadomość dla umiarkowanych fanów pieszych wycieczek jest taka, że do wysokości 2400 m n.p.m. można w sezonie wjechać autobusem rejsowym.
Planując wyprawę na Fudżi warto też zwiedzić okolicę, a konkretniej prezentujący piękne oblicze natury, słynny Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu. Na ponad 121 ha powierzchni znajdziesz tutaj jeziora, wodospady, gorące źródła, wulkaniczne pasmo górskie, a nawet ogród botaniczno-zoologiczny. Nie ma więc tutaj mowy o nudzie.
6. Walki sumo
Fanom oryginalnych, sportowych rozrywek polecam także przekonać się na własne oczy na czym polegają i jak wyglądają walki sumo z prawdziwego zdarzenia. Niepowtarzalna atrakcja kojarząca się stricte właśnie z Japonią rozgrywa się nieparzyste miesiące sześć razy w ciągu roku. 3 turnieje sumo odbywają się w Tokio w styczniu, maju oraz wrześniu, jeden w marcu w Osace, jeden w lipcu w Nagoi, a ostatni w listopadzie w Fukuoce. Istnieje więc bardzo duża szansa, że będziesz mieć okazję obejrzeć zawodników narodowego sportu Japonii w akcji. Każde widowisko to niezapomniane show, a fakt, że w przypadku zawodników nie ma ograniczeń co do wagi oraz wzrostu dodatkowo potęguje wrażenia i sprawia, że sport z ponad 2000-letnią tradycją przyciąga tłumy fanów z całego świata.