Indie
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że odwiedzając ten kraj można przeżyć prawdziwy szok kulturowy, ponieważ to właśnie tutaj tradycja miesza się z nowoczesnością, duchowość z odprężeniem, a bogactwo z niespotykaną nigdzie indziej biedą. Dzisiaj zabieram Cię na wycieczkę do Indii aby poznać atrakcje jakie czekają tutaj na odwiedzających.
Indie – co warto zobaczyć?
Wszechobecne kontrasty, zapierająca dech w piersiach architektura, wielowiekowe tradycje oraz zróżnicowana przyroda, to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić siódmy co do wielkości kraj świata. Jeśli Indie znajdują się na liście Twoich podróżniczych marzeń, to na pewno zainteresuje Cię poniższy przewodnik, w którym zawarłem najciekawsze, warte odwiedzenia miejsca z niemal każdej części tego kraju.
Stolica: New Delhi
Język: hindi
Waluta: rupia indyjska
Ludność: ok. 1,4 mld
Powierzchnia: ok. 3 287 263 km²
Najlepszy okres na wyjazd
sierpień, wrzesień, październik
Jak długo zostać?
min. 2 tygodnie
Średni koszt dzienny
20 zł – 50 zł / dzień
Rodzaje atrakcji
zabytki / przyroda / miejsca kultu / muzea / plaże / góry / architektura miejska
Miasta w Indiach
Atrakcje Indii
1. New Delhi
Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Indiach? Miejscem, w którym możesz przyjrzeć się bliżej temu krajowi z wielu perspektyw i poznać także jego mroczne zakamarki jest New Delhi. W stolicy na odwiedzających czekają nie tylko monumentalne świątynie i okazałe pałace, ale także wysokie na kilkanaście pięter budynki nieopodal których znajdują się najbiedniejsze części miasta ze slumsami.
W pełnym kontrastów mieście znajduje się m.in. jeden z najsłynniejszych zabytków w całych Indiach – Czerwony Fort, który na przestrzeni lat pełnił rozmaite funkcje (w tym m.in. rezydencji cesarskiej, ośrodka kulturalno-społecznego, a także siedziby wojsk lokalnych). Niemniej okazale wygląda największa świątynia bahaicka w Indiach – Świątynia Lotosu, której kształt symbolizuje piękno, czystość i duchowość. W środku nie znajdziesz jednak żadnych symboli religijnych, ponieważ zgodnie z zasadami tego wyznania cały świat jest duchową jednością.
Zabytkiem znajdującym się w Delhi jest także Brama Indii, która mieści się w samym centrum miasta i stanowi hołd dla żołnierzy poległych podczas I wojny światowej, a także biorących udział w wojnie z Afganistanem. Ściany bramy ozdobione są wyrytymi nazwiskami obrońców ojczyzny, a całość dopełnia grób nieznanego żołnierza.
2. Grobowiec Humajuna
Fanów architektury mogolskiej, która łączy w sobie sztukę perską oraz indyjską, na pewno zainteresuje znajdujący się w New Delhi Grobowiec Humajuna, który w rzeczywistości jest całym kompleksem budowli wzniesionych w XVI wieku. Podobnie jak w przypadku słynnego na całym świecie Taj Mahal uważnego za symbol Indii, także tutaj projektanci budowli zdecydowali się na wykorzystanie czerwonego piaskowca oraz marmuru, które wzbogacone zostały o elementy wykonane z kwarcu. Mało tego, to właśnie Grobowiec Humajuna, będący pierwszym grobowcem ogrodowym jaki kiedykolwiek powstał w Indiach, stanowił inspirację do budowy wspomnianej świątyni. Cechą rozpoznawczą mauzoleum są zdobienia w kształcie łuków, a także powstałe na planie kwadratu ogrody Char Bagh, które po dzień dzisiejszy zachowały swoje oryginalne rozmieszczenie.
3. Taj Mahal
Wycieczkę do tego miejsca wiele osób opisuje jako duchowe, niezapomniane przeżycie i nie są to bynajmniej tylko i wyłącznie hindusi „z krwi i kości”. Nic więc dziwnego, że turyści z całego świata zgodnie przyznają, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w Indiach, które po prostu trzeba zobaczyć.
Kolejną pozycją na mojej liście ciekawych miejsc w Indiach jest oczywiście najsłynniejszy i najbardziej imponujący grobowiec na świecie, czyli oczywiście mauzoleum Taj Mahal wzniesione na polecenie Szahdżahana z dynastii Wielkich Moogłów, który w ten właśnie sposób chciał upamiętnić swoją przedwcześnie zmarłą żonę Mumtaz Mahal.
Imponujących rozmiarów świątynia miłości znajduje się w znajdującym się nad rzeką Jamuna Agrze, a jej trwająca aż 22 lata budowa rozpoczęła się w 1632 roku, co uwiecznione zostało zresztą tuż nad wzniesioną z czerwonego piaskowca Bramą Sereceńską, którą zdobią 22 kopułki. Owocem pracy aż 20 tys. robotników jest szeroka i wysoka na 60 m świątynia, która zaskakuje swoją symetrią z każdej strony, a imponujące wrażenie dodatkowo zwiększa kanał wodny, w którym odbija się świątynia, a także podzielony na 4 części ogród krajobrazowy. Każdy centymetr Taj Mahal to istne dzieło sztuki czego najlepszym dowodem są arabeskowe dekoracje, marmurowe ściany wysadzane kamieniami półszlachetnymi, ażurowe marmurowe parawany wewnątrz budowli, a także kamienny cenotaf, który jest miejscem ostatniego spoczynku cesarza Szahdżahana i jego żony.
4. Mumbaj
To oczywiście nic innego jak jedno z najsłynniejszych miast Indii, a więc oczywiście Bombaj, który dzięki swojemu specyficznemu położeniu pełni rolę największego portu morskiego w całym kraju. Nie jest to jednak bynajmniej jedyny jego wyróżnik. W stolicy stanu Maharasztra gołym okiem widać bowiem niezwykłe zawiłe koleje losu tego miasta.
Przechadzając się po Mumbaju z pewnością sam zauważysz, że kolonialna architektura charakterystyczna dla Brytyjczyków miesza się tutaj z meczetami, rzymskokatolickimi kościołami, a także hinduistycznymi świątyniami. Na zapełnionych po brzegi, gwarnych uliczkach możesz spotkać obywateli z całego świata, największe gwiazdy Bollywood zmierzające do znajdującej się tutaj wytwórni filmowej, posmakować prawdziwej, hinduskiej kuchni, a także podziwiać zabytki oraz przykłady architektury oddającej hołd bohaterom narodowym i bóstwom.
5. Jaipur
W północno-zachodnich Indiach na podróżników z całego świata, którzy przemierzają nieznane dla siebie lądy w poszukiwaniu architektonicznych cudów czeka Dźajpur – metropolia będąca stolicą Radżastanu. Do zwiedzenia tej części Indii zachęca bez wątpienia fakt, że to właśnie Jaipur zwany jest „różowym miastem”. Czemu zawdzięcza on tą jakże uroczą nazwę? Oczywiście kolorowi znajdujących się w nim budynków, które wykonane są właśnie z bardzo oryginalnego, różowego piaskowca.
W przeciwieństwie do wcześniej opisanych przeze mnie miast nie zaznasz tutaj gwaru i tłoku, w Jaipurze możesz za to liczyć na kameralność oraz magiczny spokój, który ułatwia czerpanie radości z wakacji. Jest tutaj także co podziwiać, ponieważ zarówno w samym mieście, jak i jego niedalekiej okolicy znajdują się choćby tak legendarne zabytki jak Fort Amber czyli oddalony o ok. 11 km od Jaipur pałac z fortyfikacjami, który reprezentuje styl hindusko-muzułmańskim i leży na wzgórzach Arawalli. Całość wygląda tak fenomenalnie, że ciężko jest to opisać słowami, a fakt, że przechadzają się tamtędy słonie (niestety często ze znajdującymi się na ich grzbietach turystami) dodatkowo nadaje całości bajkowego wyglądu. W pobliżu Jaipur znajduje się także Pałac na Wodzie (Jal Mahal) w stylu radżpuckim oraz świątynia małp Galta Ji, a będąc w mieście warto odwiedzić Kompleks Pałacowy i Haval Mahal – Pałac Wiatrów z potężną fasadą, która wygląda jakby utkana została z koronki.
6. Bandipur
Jeśli zawsze marzyłeś o tym by mieć dziką przyrodę niemal dosłownie na wyciągnięcie ręki, to zwiedzając Indię koniecznie zarezerwuj sobie czas na wizytę w Parku Narodowym Bandipur. Park założony w 1974 roku ma powierzchnię sięgającą aż 875 km2, a słynie on przede wszystkim z tego, że… to właśnie tutaj zamieszkują nie tylko tygrysy, ale również inne, zagrożone gatunki egzotycznych zwierząt (m.in. słoni indyjskich, gaurów, leniwców, szakali złocistych oraz indyjskich pytonów skalnych), których populacja na skutek działalności człowieka znacznie zmalała.
Na początku lat 30-tych na skutek decyzji wydanej przez Maharadżę z Królestwa Mysore w Bandipur stworzono sanktuarium ochrzczone Parkiem Dzikich Zwierzą Venugopala. Jego powierzchnia znacznie, bo aż o 800 km2, zwiększyła się w latach 70., gdy oficjalnie utworzono Rezerwat Tygrysów Bandipur, który istnieje zresztą po dzień dzisiejszy i budzi zainteresowanie wśród wielu turystów odwiedzających Indie.
7. Goa
Chcesz na chwilę uciec od miejskiego zgiełku i przekonać się na własne oczy, że Indie to nie tylko słynne świątynie oraz gwarne miasta, w których bogactwo przenika się z biedą? Całkowitą zmianę otoczenia zapewni Ci wycieczka na wyspę Goa, gdzie na turystów czeka nie tylko ciepły piasek, szum fal oraz dające cień potężne, koksowe palmy, ale także pozostałości po dawnych kolonizatorach w postaci portugalskiej architektury.
Wyspa Goa cieszy się szczególną popularnością wśród dwóch grup turystów – osób, którym do szczęścia potrzebny jest wygodny leżak, intensywne promienie słońca i drink z palemką, a także tych którzy kochają sporty wodne i eksplorowanie otaczającej flory kryjącej w sobie wiele ciekawostek. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na relaks w jednym z licznie dostępnych SPA, wycieczkę łodzią tropem delfinów, zapiszesz się na kurs yogi, popłyniesz kajakiem do zatoki motyli, czy też wyruszysz tropem hinduskich świątyń oraz kapliczek pochodzących z czasów portugalskiej kolonizacji, jedno jest pewne – zwiedzanie tej części Indii na pewno Ci się spodoba.
8. Indyjskie jedzenie
Bogactwo Indii to jednak nie tylko piękne krajobrazy, bogate, wieloletnie tradycje i różnorodna architektura. Kraj ten może się także pochwalić obfitującą w wiele smaków kuchnią, która swoje zróżnicowanie zawdzięcza wpływom kultury tybetańskiej, perskiej oraz m.in. afgańskiej. Na mojej liście TOP 4 potraw, których trzeba spróbować w Indiach znajduje się: thali dostępne w wersji wegetariańskiej, mięsnej oraz na słodko, dal czyli gęsty sos z warzywami strączkowymi, placek dosa w rozmaitych postaciach oraz oczywiście curry. Szukaj knajpek, gdzie przesiadują miejscowi, ponieważ to właśnie tam czekają na Ciebie potrawy kuchni indyjskiej z prawdziwego zdarzenia.